‘Koronavirüsün ilk 400 vakasında 15 yaş altı hasta yok’

ikinci-el-piyasa-korona-virüs-çin
Prof. Dr. Buğdacı, "Çin'deki ilk 400 vakanın tıbbi bilgileri bilimsel dergilerde yayımlandı.

ikinci el piyasa

Prof. Dr. Buğdacı, “Çin’deki ilk 400 vakanın tıbbi bilgileri bilimsel dergilerde yayımlandı. En önemli sürpriz, koronavirüsün 15 yaş altında hemen hiç görülmemiş olmasıydı ancak bu, çocukları korumayacağımız anlamına gelmemeli.” dedi.

İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Sait Buğdacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, koronavirüsün elektron mikroskobunda protein çıkıntıları ve yuvarlak görünümü bakımından bir taca benzediği için Latince “Taç” anlamına gelen korona ismini aldığını anlattı.

Kovid-19’un ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde Aralık 2019’da deniz ürünleriyle ilişkili 4 kişide görüldüğünü hatırlatan Buğdacı, bu kişiler hastanede takip edilirken, aynı bölgeden 27 kişide daha akciğer tutulumu ve ağır solunum yetmezliği görüldüğünü belirtti.

Bu hastaların akciğer salgılarında elektron mikroskobunda koronavirüse rastlandığını ifade eden Buğdacı, genetik değerlendirmelerde SARS ile yüzde 70 benzerliği olsa da virüsün farklı bir tür olduğunun anlaşıldığını bildirdi.

ABD’deki ilk Kovid-19 vakasının verilerinin de yayınlandığına dikkati çeken Buğdacı, şöyle konuştu:

“Bu hastada ilk günlerde kuru öksürük görülür. Birkaç gün sonra ateş ve kusma, bundan birkaç gün sonra da ishal görülür. Gribin en bilinen bulgusu olan burun akıntısı, Kovid-19’da hastalığın 10. gününden sonra görülmüştür. Gripten farklı olarak hastalar önce öksürük, nefes darlığı ve halsizlikle başvururlar.”

Kaynak: aa.com.tr

Editör: Ahmet Şüphesiz

ikinci el piyasa